TS-0705-1001 - Exhaust Manifold Pressure DampenerUpdated 9 days ago
| Part Number | TS-0705-1001 |
Important Notes on Your Exhaust Manifold Pressure Dampener
- The internal filter should be inspected once a year.
- Ensure that all plumbing is appropriately secured.
- Your exhaust manifold pressure dampener should be mounted at least 100mm from any significant heat source.
- Sensor port is 1/8” NPT.
Recommendations
- Filter replacement part is TS-0801-3001 as well as necessary O-rings
How to Install Your Exhaust Manifold Pressure Dampener
Kit Contents
Quantity | Description | Use |
1 | Turbosmart Exhaust Manifold Pressure Dampener | Main Unit |
1 | Turbosmart Sticker | Turbosmart Sticker |
Figure 1 - Kit Contents
Figure 2 - Exhaust Manifold Pressure Dampener Overview
Tools Required
- Non- marking spanners to tighten fittings
Fitting Your Exhaust Manifold Pressure Sensor
Locate a suitable location for exhaust manifold pressure sensor mounting location
Common mounting locations would be mounted on the firewall with associated bracket. TS-0801-3002.
Note: Ensure engine has cooled down before conducting any work.
Fit Sensor
Exhaust Gas Pressure Feed Plumbing
Generally speaking cooling a 1200 degC down with Stainless Steel line will require a minimum of 300mm of coiled hose. To correctly dissipate the exhaust gas temperature.
Start engine and check for leaks
WARNING!
CAUTION! If exhaust leaks are present – switch off engine immediately and rectify leaks.
Filter Internal Maintenance
The Dampener must be torqued to 12Nm (8.8.lb.ft.)